Ciekawe i niezwykłe

Jedno zdjęcie dwóch autorów.

Jest to krótka historia zdjęcia z przed 37 lat. Zdjęcie zostało wykonane na potrzeby artykułów lub też ilustrujące cześć naszej historii lat kryzysu społeczno-gospodarczego. Fotografia autorstwa Andrzeja Szarkowskiego została zamieszczona w tygodniku Solidarność do artykułów ” Kartki – bez pokrycia ” autorstwa Krzysztofa Hagemejera i ” Kartki – po dwu miesiącach ” Teresy Kuczyńskiej na str. 12 tegoż tygodnika. Zamieszczenie zdjęcia miało pełne uzasadnienie do treści artykułów. Data wydania to 19 czerwca 1981 r.

 

arch. wlasne

 

arch. własne

Zdjęcie zamieszczone w tym tygodniku autorstwa Andrzeja Szarkowskiego z 1981 r.

 

arch. własne

Zdjęcie te pojawia się w tygodniku Uważam Rze w numerze 6 Czerwiec 2017 do artykułu ” Wrobieni w mięso „Leszka Szymowskiego. Artykuł odnosi się do wydarzeń z roku 1964, w którym to zamieszczono historię zgoła inną niż sytuacja zamieszczona na zdjęciu. Można przyjąć że zdjęcie posłużyło jako ilustracja, co jest mylące dla części czytelników nieobeznanych z wydarzeniami tamtych lat. Zdjęcie to zostało umieszczone w nagłówku artykułu na str. 72-73 już nowego autora, którym jest teraz Lech Kowalski/ Reporter
Pisałem do redakcji. Brak opowiedzi, choć egzemplarz tygodnika nabyłem drogą kupna.
Podpis z boku zdjęcia w tygodniku Uważam Rze w numerze 6 Czerwiec 2017.
arch. własne
Poszedłem dalej tropem zdjęcia podpisanego Lech Kowalski. W wyszukiwarce internetowej  natrafiłem na takie samo ujęcie z tym samym autorem ( Lech Kowalski ) i innym rokiem tej sytuacji.
Zdjęcie pochodzi ze zbioru opatrzonego poniższym tytułem.
Wydawnictwo Baobab 2010 r.
Można przyjąć hipotezę o odsprzedaży tego zdjęcia lub innego sposobu zmiany właściciela w latach 80-tych.
Jaka jest prawda po 37-miu latach ?
Andrzej Goliński

 04.03.2018

Z analogowej serii.

Fot. W. Stasiak wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza.

Trzy różne pocztówki, wydawane w różnych latach na początku lat 80-tych, przedstawiające panoramę Domów Towarowych ” Centrum” w Poznaniu. Ujęcie przedstawia skrzyżowanie ówczesnej ul. Czerwonej Armii ( obecnie ul. Św. Marcin) a ul. Fr. Ratajczaka, w różnych momentach czasowych. Być może istnieje następna wersja tego ujęcia.

Andrzej Goliński

08.03.2018

fot. J. Korpal

arch. własne

Obiegowe hasło lat 80-tych ” telewizja kłamie ” miało swoje wcześniejsze odbicie nie tylko w publikacjach prasowych, ale też dosięgło prostej fotografii. Często fotografowany fragment centrum Poznania z „sztandarowymi” Domami Centrum miał swoich ulubionych fotografików. Fotograf J.Korpal byłby zdziwiony jak zmieniono kolor taksówki Fiat 125p z żółtego na czerwony. Tłumaczenie jest tu proste, jest to wina błędu drukarskiego, co często się zdarzało chociażby z braku wysokiej klasy komponentów drukarskich  i parku maszynowego drukarni. Zmiana koloru taksówki nie byłaby zauważalna, lecz zdjęcie zostało umieszczone na okładce i pod poz. 338 w wydawnictwie „WIELKOPOLSKA”  WYDAWNICTWO POZNAŃSKIE  1975 r.

Andrzej Goliński

30.04.2018

Znajdź różnice.

Seria Kapitan Żbik do dziś nie traci na popularności, co dowodzi ilość wystawianych egzemplarzy na popularnym portalu aukcyjnym. Przedstawione okładki pochodzą z dwóch wydań kolejno z 1973 i 1978 r. Ciekawostką jest duża różnica w szczegółach na pierwszej stronie okładki. Można postawić hipotezę, że zaginęła klisza pierwszej strony okładki z wydania 1973 i postanowiono odtworzyć projekt w wydaniu z 1978 r. Autorem graficznym ” Wiszącego roweru” był Jerzy Wróblewski. Pozostaje pytanie czy w wydaniu z 1978 r. autorem okładki jest także Jerzy Wróblewski ?

Kapitan Żbik z perspektywy

Arkadiusz Florek
2001

Taki tytuł nosi artykuł o losach komiksu. Najbardziej szczegółowa publikacja. Polecam. Link do strony.

arch. własne

Żłobek na szynach.

W początkach powstawania Polski Ludowej, postanowiono zunifikować kolor na karoseriach pojazdów komunikacji miejskiej na kolor czerwony. W późniejszych latach niektóre miasta zastosowały nowe kolory tylko w stosunku do komunikacji tramwajowej ( zielony – Poznań, niebieski – Kraków , Wrocław ). W końcu roku 1949, na ulicach miasta Warszawy pojawił się nietypowy tramwaj w kolorze białym. Krótkie, choć rzeczowe opracowanie podaje na temat tramwaju-żłobka strona prywatna  tramwar.republika.pl link. Polecam miłośnikom pojazdów szynowych.

arch. własne