Roman Stefan Ulatowski – fotograf przedwojennego Poznania

 

Roman Stefan Ulatowski – ur. 2 sierpnia 1881 w Łeknie  – fotografik i wydawca poznański okresu międzywojennego, syn Józefa, murarza i Stefanii z Samolińskich.

Po ukończeniu szkoły w Poznaniu w roku 1895 rozpoczął naukę fryzjera w zakładzie Mencla na Chwaliszewie, lecz bardziej ciągnęło go do fotografii jako nowej sztuki utrwalania obrazu. Wuj widząc zapał młodego Romana zatrudnił go jako ucznia w zakładzie fotograficznym „E. Mirska” w Poznaniu, przy ówczesnym placu Teatralnym ( obecnie plac Wolności ). W trzecim roku nauki wuj, sfinansował wyjazd Ulatowskiego do Drezna do firmy „Edwin Raup” gdzie objął stanowisko asystenta. Praktykował także w monachijskiej firmie „Gerhardt Lützel” na stanowisku drugiego operatora. Ostatnim etapem wojaży po Niemczech, był Berlin (1901) gdzie w pracowni fotografii artystycznej  „Alterie Victoria ”-„Paul Gercke” objął stanowisko operatora a także pracował na stanowisku operatora w berlińskiej firmie J.C. Schaarwachtera (1903), nadwornego fotografa rodziny cesarskiej. Etap berliński zakończył w 1904 r w berlińskim zakładzie fotograficznym „ Kruger & Skowranek „ jako pierwszy operator. Praktyki służyły Ulatowskiemu na poznawaniu najnowocześniejszej aparatury laboratoryjnej oraz nowinek technicznych. Po powrocie do Poznania w 1905 r. rozpoczął pracę na stanowisku kierownika „Atelier Rubens”, dawnego zakładu „E. Mirska”. Lata 1908-1914 to okres bydgoski i prowadzenie własnego zakładu fotograficznego – „Atelier Rembrandt”. Po ponownym powrocie do Poznania otwiera własny zakład fotograficzny „Pracownia Fotografii Artystycznej R. S. Ulatowski” przy ówczesnym Wilhemplatz ( obecnie plac Wolności ). W 1919 roku tworzył Zachodniopolski Związek Fotografów Zawodowych, którego został prezesem oraz miesięcznik fotograficzny Światłocień. Zwołał do Poznania w 1923 roku zjazd fotografów zawodowych i amatorów oraz urządził pierwszą w wolnej Polsce wystawę fotografii artystycznej. W 1933 roku został członkiem Fotoklubu Polskiego. Pełne zaangażowanie w pracę zawodową i społeczną przerywa II Wojna Światowa, niszcząca prawie cały dorobek fotograficzny Ulatowskiego. Po wyzwoleniu powraca do fotografii dokumentacyjnej i pejzażowej.

Zmarł 28 marca 1959 w Poznaniu i został pochowany na terenie cmentarza komunalnego na Junikowie (pole 1 kwatera 1 miejsce 8 ).

Andrzej Goliński

Fragment tzw. Teki wydawanej w ramach serii wydawniczej „Poznań dawny i nowy ” 1929 r.

„Pracownia Fotografii Artystycznej R. S. Ulatowski”.

Zdjęcie wydane w formie pocztówki przez Wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich w Krakowie. datowane przez Pocztę Polską – Poznań 3 na rok 1931 ,

Druk AKROPOL Kraków

arch. własne

Fot. R. S. Ulatowski, Poznań Wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich w Krakowie. Druk AKROPOL Kraków.

arch. własne

Fot. R. S. Ulatowski, Poznań Wielkopolski Instytut Wydawniczy, Poznań, Wroniecka 18

Powojenne zdjęcie autorstwa Ulatowskiego z całym ” artyzmem ” lecz druk na niskim poziomie, może z braku maszyn drukarskich.

arch. własne

Grób Ulatowskich na cmentarzu komunalnym Junikowo w Poznaniu.

08.04.2018

arch. własne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *