ZABYTKI WIELKOPOLSKIE ZESZYT 1 POZNAŃ PREMIA TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ SZTUK PIĘKNYCH W POZNANIU ROK 1912
Jest pierwszy zeszyt wydany przez towarzystwo opatrzony tekstem: Nikodema Pajzderskiego.
Brak informacji, o nakładzie, jak i miejscu drukowania. W sumie towarzystwo wydało drukiem 5 zeszytów w okresie 1912-1917, które były wystawione w Krakowskim Antykwariacie Naukowym w 2015 r.
Ten egzemplarz, jest dodatkowo oznaczony okrągła pieczęcią korporacji akademickiej – KONWENT LEGIA POZNAŃ 1923/24.
Informację o tej korporacji znalazłem w opracowaniu Patryka Tomaszewskiego Polskie korporacje akademickie w latach 1918–1939 – Struktury, myśl polityczna, działalność, na stronie 162 cyt; ” Dość charakterystyczna była działająca w ZPKA, założona w lutym 1924 roku korporacja „Legia”, stawiająca sobie za cel: „wychowanie swych członków na dobrych, uczciwych i patriotycznych obywateli Polaków i przygotowanie ich przez współpracę w ścisłym gronie kolegów – przyjaciół do pracy obywatelskiej, szczególnie wojskowej dla dobra ojczyzny”. oraz w przypisach ” Początkowo pod nazwą „Akólja”, jednak aby uwydatnić swój wojskowy charakter zmieniła nazwę w marcu 1924 roku na „Legia”.
I tu jest zagadkowa historia datowania powstania KONWENTU LEGIA. Pieczęć wskazuje na rok 1923.
Egzemplarz jest także podpisany z imienia i nazwiska oraz datowany na rok 1928.
arch. własne
arch. własne
Nakładem towarzystwa zostały wydane także :
Zeszyt 2 – Epoka romańska, opatrzony tekstem Nikodema Pajzderskiego – 23 ilustracje
Zeszyt 3 – Epoka gotycka cz.1., opatrzony tekstem Kazimierza Ulatowskiego – 20 ilustracji
Zeszyt 4 – Epoka gotycka cz.2., opatrzony tekstem Kazimierza Ulatowskiego – 16 ilustracji
Zeszyt 5 – Odrodzenie. Wiek XVI., opatrzony tekstem Kazimierza Ulatowskiego – 12 ilustracji
Niebawem inne ciekawe wydawnictwa.
Andrzej Goliński
Dodano 15.04.2018
Uchwała 86/81 w sprawie strajku prasowego.
Gdańsk dn. 12. 08. 81r
W związku z trwającą od kilku dni bezprzykładną kampanią propagandową przeciw naszemu Związkowi połączoną z uniemożliwieniem lub drastycznym ograniczeniem możliwości repliki ze strony NSZZ „Solidarność” Krajowa Komisja Porozumiewawcza postanawia:
1 Przeprowadzić w dniach 19-20 08 81r ogólnopolską akcję protestacyjną polegającą na wstrzymaniu w całym kraju druku i kolportażu gazet codziennych;
2 Upoważnić prezydium KKP do odwołania tego strajku, jeśli przedstawicielom kierownictwa NSZZ „Solidarność” umożliwione zostanie obszerne przedstawienie stanowiska Związku w ogólnopolskich i lokalnych programach radiowych i TV oraz na łamach prasy a jednocześnie władze zobowiązują się do realizowania od zaraz uzgodnionych w grupie roboczej ustaleń o dostępie NSZZ „Solidarność” do środków masowego przekazu
Krajowa Komisja Porozumiewawcza
NSZZ „Solidarność”
Uchwała ta zapoczątkowała ogólnopolski dwudniowy ( 19-20.08.1981 r.) strajk większości krajowych drukarzy i kolporterów, co z kolei spowodowało, że spośród około stu codziennie wydawanych tytułów tylko cztery ukazały się w niezmienionym nakładzie i objętości. W Poznaniu ukazały się dwa numery skromnej czterostronicowej gazetki , przygotowanej przez trzy zespoły redakcyjne i wydrukowanej w drukarni Wojsk Lotniczych, rozprowadzanej czy wręcz sprzedawanej ze służbowych samochodów państwowych. Było to jedyne połączenie tych trzech tytułów w jedną całość.
Andrzej Goliński
1-szy dzień strajkowy
2-gi dzień strajkowy
arch.własne
ILUSTRACJA TYGODNIOWA
Redakcja i Administracja Poznań ul. Chełmońskiego 22
Wydawca: Spółdzielnia ” Pomoc ” z odp. udz. w Poznaniu
Tłoczono w Drukarni św. Wojciecha pod Zarządem Państwowym w Poznaniu
Strony Ilustracji Tygodniowej większej rozdzielczości wysyłam bezpłatnie na malia.